
O zawodzie
Technik usług fryzjerskich
1. Technik usług fryzjerskich - to obecnie dynamicznie rozwijający się zawód, związany ze stale rosnącym zapotrzebowaniem na wysoką jakość usług w zakresie kreowania wizerunku. W zawodzie doskonale odnajdą się osoby twórcze, zafascynowane fryzjerstwem i modą. Jest to zawód, na który od lat jest duże zapotrzebowanie na rynku pracy. Wymaga ciągłego samodoskonalenia i dokształcania, aby nadążyć za zmieniającymi się trendami w modzie, innowacyjnymi technikami i produktami kosmetycznymi. Uzyskany dyplom technika usług fryzjerskich jest honorowany w Unii Europejskiej.
2. Informacje dodatkowe
Uczniowie mają możliwość zdobywania doświadczenia zawodowego praktycznego w doskonale wyposażonej pracowni fryzjerskiej, spełniającej wymagania do przeprowadzenia egzaminu zawodowego praktycznego. Dzięki współpracy z firmą kosmetyczną Mary Kay uczniowie mogą korzystać z warsztatów z zakresu nowoczesnego wizażu. Pracownia jest wyposażona także w stanowisko do stylizacji paznokci.
3. Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia
a) Kwalifikacja 1:
A. 19. Wykonywanie usług fryzjerskich
b) Kwalifikacja 2:
A.23. Projektowanie fryzur
4. Sylwetka absolwenta
Absolwent kończący szkołę w zawodzie technik usług fryzjerskich będzie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie:
- wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych włosów;
- wykonywania zabiegów chemicznych włosów;
- wykonywania strzyżenia włosów;
- wykonywania stylizacji fryzur;
- wykonywania projektów fryzur.
5. Technik usług fryzjerskich znajdzie zatrudnienie w:
- zakładzie fryzjerskim, - może prowadzić własną działalność gospodarczą,
- branży fryzjersko-kosmetycznej jako przedstawiciel handlowy,
- w perukarniach,
- przy charakteryzacjach filmowych i telewizyjnych,
- współpracując ze stylistami przy pokazach mody.
6. Baza dydaktyczna i warunki kształcenia
Pracownia fryzjerska jest wyposażona w 6 profesjonalnych stanowisk fryzjerskich, znajduje się na warsztatach szkolnych, na terenie szkoły. Nowoczesny sprzęt fryzjerski umożliwia wykonywanie zabiegów na najwyższym poziomie. Wyposażenie pozwala na korzystanie z technologii informacyjnej. Zajęcia teoretyczne odbywają się w budynku szkolnym, w pracowniach zawodowych, wyposażonych w niezbędny do realizacji programu sprzęt fryzjerski.
Według barometru zawodów Polska 2020 - ogólnopolskiego badania rynku pracy przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, zawód fryzjera jest zawodem deficytowym
https://barometrzawodow.pl/userfiles/Barometr/2020/raport_ogolnopolski_2020.pdf